top of page

Dekáda plná digitální výchovy – co jsme se jako rodiče naučili?

Můžete si poblahopřát, rodičové. Prošli jste tvrdým výcvikem ve výchově dítěte žijícím v digitálním světě – a že to nebylo lehké. Máte za sebou dlouhou cestu plnou pádů ale i světlých chvilek. Pojďme se podívat, jak technologie ovlivnila rodičovství a vlastně celé rodiny za poslední desetiletí.Poslední dekáda

  • Chytrá zařízení, počítačové hry, a hlavně nespočet sociálních sítí. Všechny tyto platformy se dostaly do vysokého bodu vlivu, využití a zneužití, který si nikdo dříve nedokázal představit. Počet majitelů smartphonů stále roste. Jen v roce 2019 vlastnilo 81% dospělých vlastní chytrý telefon a 72% používá sociální sítě, (přitom) 53% dětí do 11 let a 84% teenagerů má přístup ke svému vlastnímu telefonu.

  • Stále stoupající popularita video platforem. Youtube, internetový server pro sdílení videosouborů, se stal oblíbeným místem pro dospívající, kteří zde tráví průměrně 3 hodiny denně.

  • Streamování. Naše chytré telefony nám umožnily přenést celý svět do jedné malé obrazovky. Stačí jedno kliknutí a dozvíme se o požárech v Austrálii, politice v České republice nebo epidemii v Číně. V roce 2018 dokonce v Americe poprvé sociální média překonala v preferencích tištěné noviny jako zdroj zpráv.

  • Seznamovací aplikace. V dnešní době se poznáváme, randíme a bereme pomocí aplikací. Stanfordská studie dokonce zjistila, že páry se raději seznámí online než prostřednictvím osobního kontaktu.

Co jsme se naučili


Většina lidí by řekla, že technologie jim zlepšila život v nemálo ohledech. Ale zeptejte se na stejnou otázku rodičů dětí ve věku 5 až 18, a odpověď už tak jasná nebude.

Zde je pár věcí, které jsme se dosavad naučili.

  • Online aktivity s sebou nesou risk. Každý den dochází k kyberšikaně, sextingu, nevhodného obsahu nebo duševních problémů. Během posledního desetiletí se situace zlepšuje, ale pořád nás čeká dlouhá cesta k tomu, aby se online prostor změnil na bezpečné a zdravé místo.

  • Závislost na technologiích není mýtus. Vědci přišli s teorií, že závislost na těchto „vymoženostech“ může mít stejný vliv jako užívání drog či alkoholu. Projevuje se problémy s normálním fungováním ve škole, v práci, ale i v soukromém životě.

  • Internet si pamatuje. Byli jsme svědky již mnoha případů, kdy si děti i dospělí zkazili svou reputaci, studium a kariéru kvůli nedbalým chováním v online světě.

  • Dark web je.. dark. Pod slovem internet nás jako první napadne zábava, hry a relax. Co už ale nevidíme, je ta druhá stránka internetu. Kyberútoky na objednávku, obchodování s lidmi, prodej drog, zbraní i dalších “zajímavých” věcí. Naštěstí s rozšiřováním znalostí a dovedností si stále více lidí uvědomuje i rizika používání internetu. A snaží se jim různými opatřeními čelit.


Občas bychom si přáli, aby žádná chytrá zařízení neexistovala a my měli klid na duši. Nezbývá nám ale nic jiného, než abychom to vzali zodpovědně, učili se novým věcem o technologiích a bezpečném internetu a předávali to našim potomkům.

10 zobrazení

Comments


bottom of page