top of page

Digitální hygiena I – new fresh start

Pod pojmem digitální hygiena si můžeme představit jakousi čistotu systémů a digitálních procesů a tím pádem i zajištění kybernetické bezpečnosti a osobních údajů. Čím vlastně můžeme začít?1)Udělejte si pořádek v emailu a zbavte se nevyžádané pošty

Zaprvé, odhlašte odběr těch emailů, které vás už nezajímají. Ano, máme na mysli ty, které už automaticky mažete nebo jen zobrazíte a jen tam nepotřebně leží. Až vymažete všechny nepotřebné emaily, můžete se přesunout k těm potřebným.

Použijte rychlý způsob. Jakmile zprávu přečtete, rozhodněte, zda ji přesunete do složky, přepošlete, odpovíte nebo vyhodíte do koše.

2)Aktualizujte svá zařízení, odstraňte staré aplikace a účty

Na konci dne by vaše zařízení měla být vždy aktualizovaná a všechny účty, které již nepoužíváte by měly být vyřazeny. Každý jednotlivý účet, aplikace, či zařízení může být klíčem ke vstupu do všeho, co vlastníte, protože emailové adresy jsou sdílené nebo aplikace jsou propojeny s jinými aplikacemi. Představte si situaci:

Před 5 lety jste se zaregistrovali pomocí dnes již trapně znějící emailové adresy do webové hry Neopets. O mnoho let později získáte novou profesní adresu. Vaše emailová adresa

ze střední školy slouží jako náhradní záchranný email. U Neopets dojde k úniku dat a nějaký hacker získá přistup k vašemu starému emailu. Pomocí něj se nyní může dostat k tomu aktuálnímu a tím i do ostatních účtů.

Pokud jde o fyzická zařízení, která již nepoužíváte, obnovte tovární nastavení, aby na něm nebyla dostupná žádná data.

3)Přesuňte vše do softwaru pro správu hesel

Kombinace silných hesel a správců hesel je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se chránit online. Váš prohlížeč má také správce hesel, který můžete použít. Přestože je lepší než nic, doporučujeme použít nezávislého správce hesel.

4)Nastavte vícefaktorové ověření

Vícefaktorová autentizace znamená, že k přihlášení nestačí pouhé heslo. Často je to textová zpráva na váš telefon, ale může mít i podobu emailu, rozpoznání obličeje či otisk prstu. Tenhle typ ověření je velice důležitý, jelikož heslo lze použít kdekoli, ale faktory, jako je například otisk prstu, nelze prolomit někým jiným než jste vy sami. To znamená, že pokud hacker získá vaše heslo, stále nebude mít přístup k vašemu účtu.

Tato možnost bude skoro vždy přidělena k tzv. kritickým účtům, jako jsou internetová bankovnictví, různé platby apod.

5)Zkontrolujte nastavení soukromí a zabezpečení účtů

Vaše aplikace a účty o vás nasávají až překvapivé množství dat. Obecně zde platí, že čím méně zveřejníte, tím lépe.

12 zobrazení

Comments


bottom of page