top of page

Emiráty pod kyberpalbou

Spojené arabské emiráty (SAE) se kvůli navázání diplomatických styků s Izraelem staly cílem zvýšeného množství kybernetických útoků.

Nový start

SAE se staly první arabskou zemí, která po dlouhých letech otevřeně přehodnotila vztahy se židovským státem. V posledních několika dekádách arabské země popíraly právo na existenci Izraele. Ovšem zkušenosti ukázaly, že tento postup nikam nevede a škodí všem stranám. Po SAE navázaly diplomatické vztahy s Izraelem ještě Bahrajn a Súdán. Tyto státy potvrdily, že chtějí začít rozvíjet spolupráci v oblasti obchodu, turismu a vzdělávání.

Odveta

Toto usmíření ovšem naštvalo dalšího významného hráče v regionu - Írán. Po navázání diplomatických vztahů mezi Abu Dhabi a Jeruzalémem se rapidně zvýšil počet kybernetických útoků, které mířily na emirátské instituce. Podle tamních úřadů za těmito útoky stál právě Teherán, který v restartu vztahů mezi arabskými zeměmi a židovským státem vidí možnou koalici a ohrožení svého autoritářského režimu. Teherán se ovšem veškerým nařčením brání.Dílek ve skládačce

Opět se tak ukazuje, že kybernetický prostor tvoří nové bojiště pro prosazování a obranu národních zájmů. Ačkoliv mezi státy Blízkého východu nepanuje otevřený válečný stav, boj v kyberprostoru bez přestání probíhá. Ovládnutí kybernetické domény bude pro přežití státu čím dál důležitější.

Pokud se povede dalším arabským zemím a Izraeli nastolit mír a dobré diplomatické vztahy, pak můžeme v kyberprostoru očekávat vůči těmto subjektům další odvetné kybernetické útoky.

Comments


bottom of page