top of page

Návrat dětí do škol

Česká republika je jedna z mála zemí kde jsou školy z důvodu přetrvávající pandemie uzavřené téměř celý školní rok. Plánovaný návrat dětí do škol se má uskutečnit během dubna, a debata o tom, kteří žáci a za jakých podmínek usednou zpět do lavic, byla obrovská. Podle plánu má být ve školách rotační výuka a třídy se mají po týdnech střídat. Týden doma dálkově, týden ve škole prezenčně. I přesto budou muset žáci podstoupit 2x týdně antigenní testování.

Jak takový návrat dětí, vytvořený Petrem Chárou, předsedou rady pro vědu, výzkum a vzdělávání, může podle manuálu MŠMT vypadat?


Honzík a Maruška jdou do školy - duben 2021.

Honzík a Maruška jsou prvňáčci a spolužáci.

Bydlí navíc v jedné ulici, vesnici, městské čtvrti.

Trochu se znají.


Pondělí

V pondělí jdou s rodiči do školy.

Ve třídě (na chodbě, v hale,...) se testují, vše zvládnou, ale za 15 min p. učitelka oznámí, že Maruška bude muset domů. Honzík se ptá proč? P. učitelka krčí rameny (GDPR), děti se diví, Maruška pláče.

Škola volá Maruščinu maminku, ta už je ale ve vlaku do práce. Volá tedy tatínka, ten už dokonce v práci je. Omluví se ale, všeho nechá a jede pro Marušku. Všechno dobře dopadlo, jen Maruška je nešťastná.


Úterý

Maruška jde, tentokrát s maminkou (vzala si volno) na PCR test, Maruška je nakonec negativní. To je ale radosti.Středa

Maruška přišla zase do školy, Honzík má radost, děti mají radost, p. učitelka má radost. Všichni jsou zdraví.


Čtvrtek

Ve škole se opět testuje, děti vše zvládnou, ale za 15 min p. učitelka oznámí, že budou muset všichni domů. Děti se ptají proč, p. učitelka krčí rameny (GDPR), všichni pláčou (pozitivní je Honzík).

Obvolávají rodiče, děti odjíždějí, Honzík rovnou na PCR.

Je negativní, hurá, obvolávají se rodiče, že vše dobře dopadlo, zítra se může do školy.


Pátek

Děti jsou zpět, otestované, šťastné a zdravé. Výskají, poskakují, radují se. Dobře to dopadlo.

Ano?

P. učitelka najednou zvážní, děti ji pozorují. Milé děti, jsme všichni sice zdraví, ale příští týden do školy nepůjdeme, rotujeme, přijde béčko.NÁVRAT DĚTÍ DO ŠKOL II

Honzík a Maruška jdou do školy - duben 2021

Příběh je fikce a NEVYCHÁZÍ z manuálu MŠMT ČR.

Honzík a Maruška jsou prvňáčci a spolužáci.

Bydlí navíc v jedné ulici, vesnici, městské čtvrti, ALE kousek vedle, je to jiná ulice a jiná vesnice.

Dobře se znají, chodí spolu totiž do normální školy.


Pondělí

Ráno před snídaní, každý ve své rodině s maminkou a tatínkem, plivnou do zkumavky.

Pak si dají dobrou snídani. Honzík má rád v pondělí chleba s máslem a medem, Maruška lupínky s teplým mlékem. Když si vyčistí zoubky, maminky volají. Hurá, jsou negativní, děti si radostně běží pro tašku do školy. Tatínek odjíždí do práce, maminka jde kousek s dětmi ke škole a pak na vlak, také jede do práce. Děti dorazily do školy, Maruška odevzdává u vchodu potvrzení o negativitě, u Honzíka se jen mrknou do mailu. Jeho maminka to již poslala z domova. P. ředitelka dává vybrat, buď osobně, nebo elektronicky.

Šatna, třída, kamarádi, vítání, objímání. Přichází p. učitelka. Připomíná dětem, že jelikož jsou všichni zdraví, nemusí mít samozřejmě roušku nebo dokonce respirátor. Stejně si na ní pořád sahaly, někomu občas spadla, sundávaly si ji při pití, svačince, obědě, tělocviku. Očkovaná p. učitelka bez roušky a štítu se mile usmívá a její úsměv rozzáří i tvářičky dětí. Paní učitelka ještě zapíná počítač a děti pozdraví Jiříka a Aničku. Jiřík je v karanténě a Anička má nohu v sádře. Plán týdne s materiály a úkoly jim už p. učitelka nasdílela společně s časy, kdy se mohou do hodin také připojit, když budou potřebovat.

Děti čtou nahlas, hlásí se i Jiřík a také přečte pár řádek. Před svačinkou jdou děti na školní hřiště, hrají na honěnou, Honzík si s Maruškou hází s míčem. Jiřík s Aničkou mají taky přestávku, připojí se až zase před obědem na počítání.

Škola končí, byla dnes zábava a den ještě zdaleka nekončí. Děti jdou domů nebo za sportem či kroužky, Honzík má ještě fotbal, Maruška tancování. Není to již ale ve škole. Maruška odevzdává u vchodu do sálu instruktorce potvrzení, že je zdravá, trenér Honzíka má již v mailu. Instruktorka i trenér jsou očkovaní.

Před večeří volá maminka Aničky mamince Honzíka a Marušky a domluví se, že se děti na chvíli staví Aničku navštívit, ještě neumí chodit o berlích. Ale test si udělala, je jinak úplně zdravá. U Aničky si povídají taky o škole, byla to dnes legrace a všichni se naučili něco nového.

To byl ale hezký den.Úterý až pátek

Škola, zábava, sport, učení, výlet.

Ve čtvrtek přišel i Jiřík, karanténa skončila, test je negativní. Děti mají radost, že jsou zase spolu. Jiřík má radost, že nemusí nic dohánět, dodělávat, vše se zvládlo i dálku. To mají ale šikovnou p. učitelku, milou p. ředitelku, hezkou vesničku a chytrou zemičku.


Comments


bottom of page