top of page

Nový rok. Stejná předsevzetí. Kyberbezpečnost v roce 2021

Nový rok. Nová předsevzetí. Jestli jste tyto věci nedělali doteď, nesoudíme vás, ale je na čase s nimi začít. Pojďme se na to podívat. Které body si s klidem můžete odškrtnout vy?


1) Obnovte veškerá svá hesla

Možná už vás nebaví tohle slovní spojení poslouchat znovu a znovu dokola, ale sáhněme si do svědomí. Opravdu jste ta hesla změnili? Nebo mávnete rukou a vyhrává zde ta lenost a přesvědčení, že „na mě si nepřijdou“?

2) Přestaňte s over-sharingem

Bohužel internet není váš nejlepší kamarád. Ano, sice jsme tu vždy pro něj, ale je on tu vždy pro nás? Můžeme mu věřit? Pochlubení se z nového telefonu (a tedy i telefonního čísla), kreditní karty či řidičského průkazu zde není úplně nejchytřejší.


Nejen že se nechcete potýkat se všemi potenciálními a real-life hrozbami, chcete přeci chránit i svoji reputaci. Mnoho zaměstnavatelů, univerzit, lidí vyššího postavení, které chcete zaujmout, si vás „projede“ na sociálních sítích ještě před tím, než vám vůbec dá šanci se nějak projevit face to face a poznat tedy vaše pravé já. Takže radíme si dvakrát rozmyslet, zda daný příspěvek či vyjádření opravdu stojí za to sdílet a zda bychom například naši opilou fotku z kamarádovi oslavy nosili přilepenou na zádech, aby k ní měl každý přístup.

3) Omezte se pouze na zabezpečené webové stránky

Zatímco některé aspekty kybernetické bezpečnosti vyžadují vysokoškolské vzdělání v oboru IT věd, zjištění, zda je web bezpečný, je něco, co by i malé dítě či papoušek zvládlo. Víte, jak se podíváte nahoru a vidíte adresu stránky? Pokud začíná pouze http, neměli byste tu být. Pokud začíná https, jste v bezpečí. Jednoduché, že?


Pokud hledáte recept na nadívané kuře, není to konec světa, ale pokud byste se například v takové stránce přihlašovali k bankovnímu účtu či ji využívali k online komunikaci, může zde nastat problém s nevratnými následky.

4) „Back up, not down“

Zatímco může být těžko k uvěření, že by se někdo zajímal o fotky z vaší dovolené nebo malované obrázky vaší dcerky, vaše srdce by bylo zlomené ze ztráty těchto vzpomínek. Zavedení nějakého stálého a pravidelného zálohování je zde nezbytné, ledaže by vám nevadilo přijít o miminkovské fotky celé rodiny?

5) Zvláštní pozornost věnujte e-mailům

Být důvěřivý člověk není špatná vlastnost, avšak moderní svět je plný nebezpečí a pro vaši vlastní ochranu je nutná určitá úroveň cynismu, zvláště pokud jde o emaily.


Emaily mohou nejen obsahovat škodlivé přílohy, které ohrožují vás a všechny kontakty ve vašem seznamu, ale slabé heslo pro váš účet může také někomu poskytnout přístup k vašim osobním informacím, což může vést ke krádeži identity. Phishingové podvody, nevyžádané emaily a podobné materiály jsou nebezpečné a velmi otravné, k předejití nám však často postačí zdravý selský rozum.


7 zobrazení

Comments


bottom of page