top of page

PROČ JSOU HACKEŘI O KROK NAPŘED? ... VÍME, JAK SE BRÁNIT!

Česká manažerská asociace ve spolupráci s Iniciativou KYBEZ a společností PragoData a.s. pořádaly 15. února v Le Palais Art Hotelu Prague avizované pracovní setkání na téma “PROČ JSOU HACKEŘI O KROK NAPŘED? ...A JAK SE TOMU BRÁNIT?” 

 

Manažeři firem se podělili o své zkušenosti, jak řeší kybernetické zabezpečení svých společností.

 

Na konkrétním případu společnosti, která se ocitla pod hackerským útokem se diskutovalo, co takový útok přináší, jak lze takovýmto situacím předcházet a jak vážné jsou důsledky pro podnikání, a to jak v ekonomické rovině, tak v rovině manažerské. Na základě spolupráce s kyberbezpečnostním týmem společnosti PragoData a.s. se firmě podařilo nejen postupně obnovit svoje systémy, ale také zamezit dalším škodám, které agresivní škodlivý software způsobil. Přesto přímé náklady na obnovení chodu společnosti byly v tomto případě přibližně dva miliony korun a celý proces obnovy trval šest týdnů. 

 

V druhé polovině setkání se mohli členové seznámit s činností tzv. „etického hackera“. Diskutovali jsme o tom, jak hackeři přemýšlí a plánují útoky. Útoky vedou velmi často organizované skupiny, které se dokáží do firemních a soukromých systémů dostat relativně velmi jednoduše, a to i přes telefon, mail nebo kompromitovaný USB Flash Disk. Důležitá je tak prevence, zabezpečení a osvěta. Účastníci setkání se shodli, že kybernetická bezpečnost by se měla stát součástí osnov výuky na školách a budou tyto aktivity aktivně podporovat.

 

„Osvěta je nikdy nekončící proces. Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější a s příchodem umělé inteligence se jejich technologická úroveň i četnost násobně zvýší. Proto je třeba přidat i na osvětě“, uvedl generální ředitel společnosti PragoData a.s. a předseda platformy Břetislav Moc.

 

Platforma pro Digitalizaci a kyberbezpečnost, která vznikla ve spolupráci Iniciativy KYBEZ, České manažerské asociace a společnosti PragoData a.s. společně s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, připravuje nyní konferenci na téma „Směrnice a nařízení EU pro používání umělé inteligence“.
Comentários


bottom of page