KRÁTKÉ ZPRÁVY, AKTUALITY

27. září 2022

Velké hackerské skupiny se samy stávají terčem útoků

Internetoví vyděrači se v posledních týdnech potýkají s rostoucím počtem útoků na svůj „byznys“. Podle expertů kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos se množí případy, kdy jsou veřejné stránky poskytovatelů ransomware služeb (RaaS) napadány pomocí útoků DDoS.

26. září 2022

Máte obavy o bezpečnost vašich mobilních plateb? Používejte osvědčené postupy

Odborníci na kybernetickou bezpečnost tvrdí, že mobilní bankovnictví je bezpečné, ale vyzývají spotřebitele, aby přijali určitá opatření. Například pokud si stáhnete mobilní aplikaci ze zabezpečeného obchodu, je to stejně bezpečné jako návštěva pobočky banky.

21. září 2022

Pět nejčastějších typů phishingových útoků, kterými se nás hackeři snaží okrást

Přehled pěti nejčastějších typů phishingových útoků, které mohou v současnosti cílit na české zaměstnance a firmy, sestavili IT experti z poradenské společnosti RSM včetně doporučení, jak takovým útokům nenaletět.

15. září 2022

Odborníci ve Zlínském kraji diskutují o kybernetické bezpečnosti i řešení krizových situací

Hned dvě odborné konference připravila v těchto dnech Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta aplikované informatiky dnes pořádá konferenci zaměřenou na kybernetickou bezpečnost. Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti zorganizovala konferenci CrisCon, která se zabývá krizovým řízením a řešením krizových situací.

16. září 2022

Útočníci našli způsob, jak přes GIFy v MS Teams nainstalovat malware

Útočníci neustále hledají cesty, jak lidem do počítačů dostat malware. Nově se začali zaměřovat na GIFy, které si mezi sebou posílají lidé v Microsoft Teams. Do animovaných obrázků umísťují škodlivý kód, který po jejich otevření může vést ke spuštění určitých pokynů.

14. září 2022

Hackeři útočí na firmy a chtějí výpalné, platba ale často nic neřeší

Scéna jak z hollywoodských filmů. Nebohému uživateli se najednou zablokuje počítač a na monitoru na něj vyskočí text, který mu oznámí, že ho právě napadl škodlivý program, který mu navíc zašifroval všechny soubory v zařízení. Pokud je chce zpět, musí vyděračům zaplatit.

12. září 2022

Samsung se stal obětí kybernetického útoku

Jihokorejský výrobce Samsung už několik dnů informuje uživatele smartphonů Galaxy v USA o kybernetickém útoku. Podle informací zástupců firmy se zřejmě už v průběhu července neznámí útočníci dostali k citlivým údajům uživatelů.

27. září 2022

Tuzemští zaměstnanci jsou častými oběťmi podvodných e-mailových útoků

Lidský faktor je jedním z nejslabších článků bezpečnostního řetězce každé organizace. To si hackeři dobře uvědomují. Nic netušící zaměstnanci se potom mohou nevědomky stát obětí phishingového útoku a jediným kliknutím zničit celou firmu.

26. září 2022

NÚKIB: Zvýšení bezpečnosti dodavatelského řetězce pro strategickou infrastrukturu státu je v zájmu České republiky

Snížení závislosti na dodavatelích, kteří představují strategickou hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti, je zásadní nejen pro bezpečnost subjektů klíčových pro stát a společnost, ale také pro národní bezpečnost obecně.

21. září 2022

Intel a Check Point spolupracují na ochraně IoT zařízení

Check Point Software Technologies , přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, oznámil spolupráci se společností Intel Corporation.

19. září 2022

Výzvy v oblasti kyberbezpečnosti byly tématem vědecké konference v Brně

Kyberbezpečnost. Tato priorita českého předsednictví EU byla hlavním tématem mezinárodní vědecké konference European Conference on Security Research in Cyberspace, která se konala 12. až 14. září v Brně.

15. září 2022

Bezpečnost hesla - tvorba hlavních hesel

V dnešním tutoriálu o kybernetické bezpečnosti budeme pokračovat v tématu správy hesel. Tentokrát zaměříme svou pozornost na hlavní hesla. V závěru pak ještě zmíníme nedostatky či limity využití správců hesel.

13. září 2022

Americký NHTSA po 5 letech zareagoval na moderní zloděje aut

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) aktualizoval pokyny kybernetické bezpečnosti aut. Novelizované postupy proti zlodějům platí především u nových modelů, které stále častěji napadají hackeři či lupiči schopni odcizit téměř jakékoliv auto bez páčení zámku nebo rozbíjení okna.

10. září 2022

Počet kyberútoků na vzdělávací sektor vzrostl za poslední dva roky o 114 %

Návrat žáků do škol přitahuje pozornost hackerů. Studenti tráví doma, při online výuce i ve škole mnoho času na internetu, takže hrozí krádeže přihlašovacích údajů, digitální identity, účtů na sociálních sítích nebo i nejrůznější bankovní podvody.

26. září 2022

Gordic plánuje využít technologii blockchain

Pojem blockchain je většinou spojován s kryptoměnami. Využití blockchainové technologie je ovšem mnohem širší. Skloňuje se často i ve spojení s obchodem, průmyslem nebo veřejnou správou.

21. září 2022

Co vše přinesl letošní CyberCon 2022

Ve dnech 13. až 15. září 2022 proběhl v Brně 8. ročník konference o kybernetické bezpečnosti CyberCon. Konference propojující státní, akademický a soukromý sektor, jejímž cílem je šířit a posilovat osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti se zúčastnilo na 500 osob.

19. září 2022

Avast a NortonLifeLock se spojily. Změníme odvětví kybernetické bezpečnosti

Spojená firma by měla dostat nové a prozatím neoznámené jméno. Praha má být nadále jednou ze dvou centrál, investovat se má i nadále do vývoje a výzkumu v Praze a Brně. Ve vedení a mezi podílníky jsou i Češi.

16. září 2022

Kdy chcete začít řešit kybernetickou bezpečnost? Po ztrátě všech firemních dat?

V neustále se digitalizujícím světě je kybernetická bezpečnost nezbytným, avšak stále podceňovaným tématem. Na bezpečnost dat by ale měli dbát nejen velké instituce, ale i střední a malé firmy či soukromí uživatelé.

15. září 2022

V ČR vznikne koordinační centrum výzkumu a vývoje kyberbezpečnosti

Vznik centra je klíčovou činností NÚKIB pro následující roky. Za cíl bude mít například, zprostředkovávat podporu žadatelů o peníze z dotačních titulů či posílení spolupráce mezi soukromým, akademickým a veřejným sektorem.

13. září 2022

NÚKIB se více zaměřil na kybernetické útoky na univerzity

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v srpnu zaregistroval podprůměrný počet kybernetických incidentů, oproti červenci jich ale přibylo. Polovina z případů byla klasifikována jako významné incidenty.