top of page

KRÁTKÉ ZPRÁVY, AKTUALITY

29. listopadu 2023

Nezakazujme ve školách umělou inteligenci

o popředí pozornosti se stále více dostává téma umělé inteligence, o níž panuje spousta neznámých. Mnozí takzvanou AI považují za příležitost, jiní naopak vidí v nástroji hrozbu. Nad tématem se zamysleli také přední čeští experti, kteří debatovali v brněnské Otevřené zahradě s veřejností.

22. listopadu 2023

Revoluce v umělé inteligenci je revolucí datovou

„Strategie společnosti v oblasti umělé inteligence je tak silná, jak silná je její datová strategie, jejímž jádrem je důvěryhodnost.“ Téměř 9 z 10 (87 %) vedoucích pracovníků v oblasti analytiky a IT se shoduje, že pokrok v oblasti umělé inteligence zvyšuje prioritu v oblasti správy dat.

21. listopadu 2023

Ransomware patří mezi hlavní kyberhrozby. Výkupné doporučujeme neplatit

Internetovým vyděračům se výkupné neplatí. Česko se připojilo k mezinárodnímu prohlášení proti platbám kriminálním skupinám, které využívají ransomware, tedy vyděračský škodlivý kód.

9. listopadu 2023

Kyberhygiena jako nástroj boje proti hrozbám a zranitelnostem kybernetické bezpečnosti

Chránit sebe a svá data v rámci kybernetické bezpečnosti musíme po celý rok, ne pouze v měsíci říjnu, který je vyhlášen Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti. U této příležitosti říjnové osvěty se podívejme na nástroj, který nám pomůže bezpečnostním zranitelnostem čelit: kybernetická hygiena.

8. listopadu 2023

Největší systém biometrické digitální identifikace na světě utrpěl největší únik dat v historii

V Indii probíhalo zavádění digitální identity (ID) pod názvem Aadhaar v režii Billa Gatese, který tehdy ubezpečoval, že celý systém je velmi bezpečný a nehrozí únik dat. Nyní se ukazuje, že tomu tak není – a mělo by to být zároveň i varováním pro Evropu, neboť aktuálně zaváděné EU ID je založeno na stejném principu.

6. listopadu 2023

Česká republika se připojila k prohlášení proti platbám výkupného při ransomwarových útocích

Česká republika se spolu s dalšími více než 40 státy připojila ke společnému prohlášení proti platbám výkupného při ransomwarových útocích. Neplatit výkupné NÚKIB doporučuje opakovaně, mj. i ve vydaném doporučení k ransomware, které bylo aktualizováno v první polovině roku 2023.

26. října 2023

Pokud vlastníte některý z těchto automobilů, měli byste si dávat pozor

Přestavte si situaci, kdy muž usedá za volant své Toyoty a snaží se nastartovat své auto. Stiskne startovací tlačítko vedle volantu, ale auto nereaguje. Najednou vytáhne starý telefon Nokia 3310, připojí jej do USB portu vozu a stiskne startovací tlačítko. Motor se náhle spustí, a to bez použití klíče od auta.

29. listopadu 2023

Ochrana vnitřní sítě začíná na koncových bodech

Cílem nějakého kybernetického útoku bylo v loňském roce přes 93 % podniků. Hrozby jsou přitom čím dál sofistikovanější a ničivější, Firmy však svou ochranu znepokojivě podceňují.

22. listopadu 2023

Příští rok se dají čekat války kybergangů s využitím AI

Kyberzločinci využijí umělou inteligenci ke zdokonalování svých aktivit. Povedou cílenější a nenápadnější útoky koncipované tak, aby se vyhnuli robustním bezpečnostním opatřením. Ve své předpovědi vývoje kyberzločinu pro příští rok před tím varuje společnost Fortinet.

10. listopadu 2023

Kyberbezpečnost: problémy přinese i WhatsApp

Techniky takzvaného sociálního inženýrství, které manipulují s lidskými emocemi, jsou svou frekvencí srovnatelné s útoky škodlivým softwarem neboli malwarem. Vzdělání v oboru kyberbezpečnosti proto bude v následujících letech klíčové pro firmy i laickou veřejnost. Na Ostravsku se bude i pro tyto účely spouštět edukační centrum.

9. listopadu 2023

Microsoft po opakovaných hackerských útocích slibuje vylepšit bezpečnostní produkty

Společnost Microsoft Corp., známá tím, že přestála řadu významných kybernetických útoků, oznámila, že přepracovává svůj přístup ke kybernetické bezpečnosti s využitím umělé inteligence a dalších technik, aby lépe reagovala na kybernetické zranitelnosti a lépe chránila zákazníky.

7. listopadu 2023

Správa železnic posiluje ochranu před kybernetickými útoky

Správa železnic zahájila provoz jednoho z největších a technicky nejvyspělejších pracovišť kybernetické bezpečnosti ve státní správě. Nové dohledové centrum významně posílí ochranu železniční sítě.

6. listopadu 2023

Kybernetické incidenty pohledem NÚKIB - říjen 2023

NÚKIB evidoval v říjnu 27 kybernetických incidentů. Jejich počet vzrostl oproti předchozímu měsíci a již potřetí v řadě se drží nad průměrem za posledních dvanáct měsíců.

26. října 2023

Zástupci NÚKIB se zúčastnili prestižní akce Singapore International Cyber Week

NÚKIB nechyběl ani na Singapore International Cyber Week (SICW). Jde o jednu z nejvýznamnějších kyberbezpečnostních konferencí v asijsko-pacifickém regionu, která se letos konala už poosmé. NÚKIB tam reprezentoval náměstek ředitele Tomáš Krejčí, cyber attachée pro oblast Indo-Pacifiku Veronika Kolek Netolická a vedoucí oddělení bilaterální spolupráce Karolína Menšíková.

23. listopadu 2023

Národní koordinační centrum výzkumu a vývoje má vlastní web

NÚKIB představuje projekt NCC-CZ (Czechia Cybersecurity Coordination Centre) zaměřený na zajištění vzniku a fungování Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti (NKC). NÚKIB nyní spustil k projektu také webové stránky nkc.nukib.cz.

21. listopadu 2023

Kyberbezpečnost v nemocnicích. Na konferenci ProID zazní aktuální stav, trendy i možnosti dotací

Zdravotnictví je jedním z nejvíce ohrožených oborů hackerskými útoky. Kyberbezpečnost zdravotních zařízení jako kritické infrastruktury v současné době proto nabírá na obrátkách. Společnost ProID pořádá na toto téma virtuální konferenci. Akce se uskuteční online ve čtvrtek 30. listopadu 2023, vstupné je zdarma.

10. listopadu 2023

České firmy podceňují kyberbezpečnost. Doplatí na slabá hesla?

Aktuální studie mezi téměř čtyřmi tisíci manažery a manažerkami v sedmdesáti zemích světa prozradila, že se českým firmách nechce zvyšovat výdaje na kyberbezpečnost a obecně rizika podceňují. Zdejší technologický vývoj proto v tomto směru za západním světem zaostává. Ačkoli se v Česku kyberbezpečnost v posledních letech výrazně zlepšila, mnoho firem jí stále nepřikládá dostatečnou prioritu.

8. listopadu 2023

Kybernetických útoků v České republice stále přibývá. Stačí chvilka nepozornosti a během 15 sekund máte po penězích.

Česká bankovní asociace (ČBA) ve spolupráci s Policií ČR a NÚKIB znovu spouští rozsáhlou osvětovou kampaň s názvem #nePINdej!. Důvodem pro tuto kampaň je alarmující nárůst kybernetických útoků, který se v posledních letech značně zvýšil.

7. listopadu 2023

Výpadky webů pokračují. Na útoky se musíte připravovat neustále

Málokoho už překvapilo, když před vystoupením ukrajinského prezidenta v Praze spadl web celé akce. Útoky hackerů v říjnu ochromily také weby ministerstva vnitra, policie či hasičů. Na některé z nich se přitom podle expertů lze připravit.

25. října 2023

Upozorňujeme na zranitelnost CVE-2023-20273 v Cisco IOS XE (CVSS 7.2)

NÚKIB upozorňuje na zranitelnost CVE-2023-20273, která se týká webového rozhraní operačního systému Cisco IOS XE. Tato zranitelnost umožňuje útočníkovi vytvořit na napadeném zařízení účet s oprávněním "level 15" a následně zvýšit oprávnění na úroveň "root".

bottom of page