top of page

KRÁTKÉ ZPRÁVY, AKTUALITY

17. května 2024

Nebezpečný Portál občana? Podvodníci si vyhlédli jednoduchý cíl

Internetoví podvodníci si vyhlédli nový cíl. Nepozorné uživatele mohou správně zacílenou reklamou dostat na falešné stránky, které se až nápadně podobají státnímu Portálu občana. Riziko je v takovém případě obrovské...

14. května 2024

Hradec Králové je městem eGovernmentu, už po 26. hostí konferenci ISSS

Do Hradce Králové se na konferenci ISSS každoročně sjíždějí vrcholní poltičtí představitelé a zástupci soukromého sektoru, kteří digitalizují českou veřejnou správu. Na pondělním zahájení se dostali slovo zástupci obou komor Parlamentu ČR, představitelé a ředitelé státních institucí a ředitelé předních ICT firem.

7. května 2024

Je Česká republika připravena na směrnici NIS2?

Studio Egovernment se tentokrát zaměřilo na klíčová témata kyberbezpečnosti v České republice a její připravenost na novou evropskou směrnici NIS2. Odborníci se věnovali také problémům, jako je nedostatek IT specialistů, bezpečnost cloudových služeb nebo využití AI v oblasti kybernetické bezpečnosti.

29. dubna 2024

10 nejvýznamnějších kybernetických hrozeb letošního roku

S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Analytici očekávají, že mezi lednem a prosincem 2024 dojde k pokoření nové hranice incidentů, škod a ztrát. Vedle „tradičních aktivit“ jako ransomware a phishing vzroste závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu.

19. dubna 2024

Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti

Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky. Podle předpokladů přitom bude zákon představovat spíše minimální míru zabezpečení a firmy by měly být v kybernetické ochraně ve vlastním zájmu důslednější.

18. dubna 2024

Přednáška pro seniory na téma kybernetické bezpečnosti

V uplynulém týdnu se v Komunitním centru Bétel v Chrastavě uskutečnila beseda pro seniory se zaměřením na kybernetickou bezpečnost. Policejní preventisté z KŘ policie Libereckého kraje připravili přednášku o nástrahách a způsobech podvodníků, kteří prostřednictvím informačních technologií okrádají své oběti o nemalé peněžní částky a citlivé osobní údaje.

15. dubna 2024

Povinná antihackerská ochrana znamená stop pro oblíbené fiaty i hravá porsche

Od července 2024 bude platit nový předpis, který říká, že na území EU musí být všechna nově registrovaná auta chráněna před kybernetickými útoky, i když jde o jednoduchý Fiat 500.

16. května 2024

Hradec Králové byl opět městem eGovernmentu

Již v pořadí 26. konference ISSS 2024, která tento týden proběhla v Hradci Králové, přinesla diskuse a prezentace o klíčových tématech digitalizace veřejné správy. Partnerem této vyhledávané akce byla tradičně společnost Gordic.

14. května 2024

Senioři jsou nejsnazším terčem podvodníků. Jak se můžou bránit?

Radovali jste se, když senioři ve vaší rodině začali používat moderní technologie, ale teď začínáte být nešťastní ze všech podezřelých zpráv, které jim na displejích blikají v podobě SMS nebo e-mailu? Nejste sami – senioři jsou jednou z nejoblíbenějších skupin všech podvodníků.

6. května 2024

Umělá inteligence vygeneruje falešnou občanku za pár sekund

Umělá inteligence prošla za poslední rok překotným vývojem – a kromě pozitivních výstupů se v souvislosti s AI začínají objevovat i první nega­tiva. S pomocí AI snadno vygeneru­jete falešný průkaz totožnosti, kte­rý je k nerozeznání od oficiálního dokladu vydaného příslušným státem.

29. dubna 2024

Audit kybernetické bezpečnosti - začátek plnění požadavků NIS2

Kyberbezpečnostní audit je proces, v rámci kterého se hodnotí a analyzují bezpečnostní opatření, politiky a postupy organizace v oblasti informačních technologií a kybernetické bezpečnosti. Pravidelné audity tohoto typu jsou pro organizace nezbytné pro zajištění účinnosti jejich bezpečnostních opatření.

19. dubna 2024

Portál občana: Nová aplikace, ale stále ty samé chyby v zabezpečení

Zatím jen na iOS vyšla nová aplikace Portál občana. Bohužel trpí velmi podobnou chybou zabezpečení jako její předchůdkyně eDoklady. Jen je to teď na první pohled viditelnější, takže by to mohlo konečně někoho odpovědného zajímat.

16. dubna 2024

Směrnice NIS2 se odsouvá

Směrnice NIS2, která se v Česku dotkne víc než šesti tisíc firem, bude platit později. Na zdržení legislativního procesu upozornili sami zástupci státu.

15. dubna 2024

Přehled kybernetických incidentů pohledem NÚKIB za březen 2024

NÚKIB evidoval v březnu totožný počet incidentů jako uplynulý měsíc. Jednalo se tak již o pátý měsíc v řadě s podprůměrnými hodnotami evidovaných incidentů.

16. května 2024

Regulace podle NIS2: „Bezodkladně“ nově znamená „v řádu hodin“

Je-li vyhodnoceno, že jde o významný incident, váže se k němu povinnost „bez zbytečného odkladu“, ale v každém případě do 24 hodin o něm podat včasné varování. Po něm má následovat oznámení incidentu. NIS2 i tady k neurčitě vymezenému „bez zbytečného odkladu“ přidává „v každém případě do 72 hodin“, ať už jde o pracovní den, víkend, nebo svátek.

7. května 2024

Česká republika se úspěšně zúčastnila největšího mezinárodního cvičení kybernetické bezpečnosti na světě ‒ Locked Shields 2024

Ve dnech 23. až 25. dubna 2024 proběhlo největší světové cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields, které pořádá NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). Za Českou republiku cvičení koordinoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

29. dubna 2024

30.4.2024 můžete sledovat další Studio Egovernment

Další Studio Egovernment pokračuje v tématu kyberbezpečnosti a tím jen podtrhuje její důležitost v současné době. Navazujeme na nedávnou KYBEZ konferenci, kterou NÚKIB uspořádal v Praze a budeme se věnovat jejím zásadní výstupům. Studio budete moci sledovat 30.4. 2024 na základě registrace (zdarma).

20. dubna 2024

Lidem po nákupu v e-shopu Temu mizí peníze

Není to tak dávno, co vzal on-line obchod Temu český internet útokem. Těžko byste hledali někoho, kdo reklamu na tohle čínské tržiště nezaznamenal. Mezi desetitisící zákazníky jsou ale bohužel i ti, kterým krátce po nákupu na Temu začaly mizet z účtu peníze.

18. dubna 2024

Jakou hodnotu mají vaše data?

Mezi nejobávanější dopady kybernetických útoků bezpochyby patří výpadky provozu klíčových systémů a ztráta či odcizení důležitých dat. Ale zatímco následky narušení provozu firmy asi dokážeme (alespoň přibližně) vyčíslit, jak ocenit podniková data?

15. dubna 2024

Královédvorský Czech Cybertron 2024 je největší v Evropě

Mezinárodní akce, která prověřuje znalosti a zkušenosti středoškolských studentů bezpečnostních oborů, se konala 8.-9. dubna v prostorách místní největší střední školy (SPOŠ) již počtvrté. Letos prověřila schopnosti žáků z pěti zemí Evropy: Polska, Slovenska, Rakouska a Itálie. Součástí bylo otevření kybernetického polygonu, laboratoře pro řešení kybernetických útoků.

bottom of page