top of page
PC_C1.png

Petr Chára,

Předseda Rady

pro vědu, výzkum a vzdělávání

Iniciativa KYBEZ

17.5.2023

Nový ministr školství Mikuláš Bek zveřejnil své priority

 

Zaprvé změna přijímacího řízení na SŠ. Pokud to má znamenat digitalizaci přihlášek, možnost hlásit se na více než dvě školy, tak souhlasím, ale zároveň dodávám, že by měl zůstat systém transparentních jednotných přijímacích zkoušek, aby systém dokázal vyhodnocovat a přiřazovat výsledky uchazečů k poptávaným školám. 

Dále zmínil prodloužení povinné školní docházky a představil model 8+2+2. Pokud tento model má znamenat, že se vážně uvažuje o zrušení deváté ročníku na základních školách, pak je to rovněž krok správným směrem. Byla by to úprava logická, ekonomická a pomohla by Českou republiku vrátit na standardní dvanáctiletý cyklus, tak je tomu v mnohých vyspělých zemích. 

V neposlední řadě se vyjádřil ke snižování počtu odkladů nástupu do škol. S množstvím odkladů a pozdním nástupem do škol jsme snad světovým rekordmanem, což rozhodně není lichotivé a správné. Teď již jen realizace. Tam si u 22. ministra školství v novodobé české historii a třetího ministra za poslední rok počkejme na první opravdu reálné kroky a výsledky. 

Jen vize a priority nestačí, těch už jsme od mistrů školství za ta léta slyšeli více než dost, nicméně, zdá se, že zase po nějaké době je tam ministr, který se dokázal rychle zorientovat a jeho první kroky dávají smysl.

číst dále
bottom of page