PC_C1.png

Petr Chára

Předseda rady pro vědu, výzkum a vzdělávání,

Iniciativa KYBEZ

1.9.2022

Zeptali jsme se našeho odborníka pro školství a také poradce ministra Petra Cháru na situaci ve školství s nástupem nového školního roku. 

 

Petře, děje se mnoho věcí. Přijde další vlna Covidu, možná nucené „uhelné prázdniny“, také následky proticovidových opatření ve školství, které na žácích i výuce zanechaly stopy různého druhu. Co nás čeká příští rok?

 

"Předně se domnívám, že jestli je opravdu nějaká zcela zásadní úloha každého standardního státu, tak je to zajištění podmínek pro vzdělávání. Osobně si vůbec nedokážu představit, že by mohlo být pro stát jakoukoli variantou zavírání škol, ať již z důvodu již známé nemoci nebo neschopnosti zajistit vytápění. To v západní demokracií 21. století prostě již není myslitelné.

Vzhledem k situaci, o které mluvíš, nadcházející školní rok může přinést problémy, které si možná v tuto chvíli ani nedokážeme představit. Přesto, kvalitní vzdělání musí zůstat prioritou. 

Díky současným digitálním technologiím a s moderním aktivním přístupem se lze vzdělávat v řadě oblastí mnohem efektivněji, flexibilněji a ekonomičtěji, s ohledem na čas i náklady.  Bez ohledu na momentální problémy, budoucnost vidím v kombinované výuce tzv. hybridní školy, kdy se část výuka vůbec nemusí odehrávat jen v budově školy, a přesto lze docílit stejných znalostí a pravděpodobně i více dovedností a klíčových kompetencí."