top of page

Co je dark web a jak funguje?

Nejčastěji se setkáme s pojmem dark web ve spojitosti s terorismem a obchodem s drogami či zbraněmi. Jenže jak skutečně dark web funguje?
Tajné místo

Představte si na chvíli, že celý internet je obrovský les, kde vaše oči všude vidí pouze krásně zelené stromy. V každém lese se nachází stezky, které vás dovedou z jednoho místa na druhé. Pokud jsou tyto stezky často využívané, dokážete díky nim najít spousty věcí, stejně tak jako například na Googlu. Nicméně přes stromy, které lemují tyto prošlapané stezky už nevidíte další menší stezičky, které se schovávají v lese Mimo stezky se však nedá nic najít, ačkoliv byste přesně věděli, co hledáte. Proto jediný možný způsob, jak něco najít, spočívá v nutnosti vědět, kde to hledat. Podle tohoto způsobu funguje dark web. Jedná se pouze o pojmenování schovaných a špatně dostupných míst v našem lese, kam se po hlavní cestě nedostanete. Většina lesa tak pro pozorovatele zůstává zcela skryta a běžný návštěvník se spokojí se svojí vlastní stezkou, ze které raději nikam nevybočuje.


Ukryté cesty

Stejně jako v temných hvozdech Středozemě i na dark webu se člověk může naprosto schovat. Aktivity uživatele i jeho identita zůstávají skryty. Nikdo se tak nedozví, kdo jste a co a kdy na dark webu děláte. Právě proto se dark web tolik využívá k protizákonné činnosti. Za unikátní krycí vlastnosti dark webu může několik věcí. Zaprvé, dark web využívá vysoce robustní a sofistikované technologie, díky kterým je pro vládní síly velmi obtížné se do něj dostat. Zadruhé, mnoho z nástrojů (např. Tor), které se uplatňují v dark webu, využívají i vlády různých zemí, včetně Spojených států amerických.

Statistiky

Odhaduje se, že pouze běžný uživatel využívá pouze 4 % z celkového internetového provozu. Čili chodí pouze po hezkých prošlapaných cestách, kde si je téměř jistý tím, co tam najde. Kolem 6 % pak tvoří dark web. Na první pohled skrytá a neprostupná místa v lese, kde ale najdete úplně vše. Konečných 90 % zabírá hluboký (deep) web, kam patří neveřejná data vládních úřadů, soukromých společností a v neposlední řadě se tu nachází i akademické práce.


V některých textech se pak můžete setkat se synonymním využíváním pojmů dark web a deep web. Ovšem člověk cítí jakýsi morální rozdíl mezi sledováním utajovaných vládních či korporátních dokumentů a objednáváním zbraní či dokonce vražd. Z tohoto důvodu by se oba pojmy měly používat odděleně.

51 zobrazení

Comments


bottom of page